10. evropsko tekmovanje mladih vrtnarjev v središču Evrope

Gadheim pri Würzburgu, geografsko središče Evropske unije, je od 29. 7. 2024 do 2. 8. 2024 gostilo 10. evropsko tekmovanje mladih vrtnarjev. Poklicna šola iz Kitzingena/Ochsenfurta, ki je mednarodni dogodek organizirala, je pridobila dva partnerja: Bavarski državni inštitut za vinogradništvo in vrtnarstvo (LWG) Veitshöchheim, ta je poskrbel za nastanitev, in Caritas-Don Bosko center v Gadheimu, kjer je potekalo tekmovanje. Tekmovanje za najboljšo ekipo mladih vrtnarjev Evrope poteka vsako drugo leto v eni izmed evropskih držav. Zadnje tekmovanje je potekalo v Rajhradu na Češkem leta 2018 in le pandemija Covida-19 je prekinila tradicijo. Tekmovalci so lahko stari med 16 in 25 let. Letos je na tekmovanju sodelovalo 21 ekip iz 13 držav. Belgija, Nemčija, Madžarska, Luksemburg, Češka, Italija in Avstrija so se tekmovanja udeležile s po dvema ekipama; Estonija, Latvija, Poljska, Nizozemska, Švica in Slovenija pa z eno ekipo. Predstavniki Slovenije so bili dijaki naše šole, Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, in sicer Anže Zavrl, Saša Uduč in Lara Gjergjek z mentoricama Romano Špes in Lidijo Oblak. Poleg naštetih ekip je tekmovala tudi ekipa iz Gadheima, ki so jo sestavljali dijaki s posebnimi potrebami.
Slogan tekmovanja se je glasil »It’s your turn to grow«. Prvi dan so se tekmovalci pomerili v številnih različnih nalogah. Ključno vlogo je imelo znanje in veščine z vseh področij hortikulture in floristike. Naloge so bile časovno omejene na 25 minut. Tekmovalci so morali pokazati spretnosti s področja razmnoževanja lončnic, zasajanja zelišč, prepoznavanja rastlin ter določanja koristnih in škodljivih organizmov, skrb za orodje … Najtežji del tekmovanja, ki je potekal drugi dan, je bila postavitev visoke grede z zasaditvijo ter krajinska ureditev grede v izmeri 2 m krat 3 m, z zasaditvijo rastlin in grajenih prvin po načrtu s časovno omejitvijo 90 minut. Floristična naloga je zahtevala izdelavo prosto vezanega spiralnega šopka, izdelavo namizne dekoracije ter izdelavo »žive slike« s sukulentnimi rastlinami. Vsi so imeli na razpolago enako količino in vrsto dekorativnega materiala in cvetja. Tekmovalci so pri vseh nalogah prikazali svojo kreativnost, iznajdljivost in samostojnost. Velik izziv je bilo tudi delo v mednarodni ekipi, saj je bilo potrebno premagati še jezikovne ovire in najti skupne rešitve. Vse naloge so bile prikazane s pomočjo slik in piktogramov. Vsi udeleženci so tako imeli enaka navodila. Povezovalni jezik je botanika, kjer se za poimenovanje rastlin in živali uporabljajo latinski izrazi.
Po dveh dneh tekmovanja smo se podali na zanimivo strokovno ekskurzijo. Ogledali smo si botanični vrt v Würzburgu, rezidenco Würzburg, ki je skupaj z dvornimi vrtovi pod zaščito Unesco, raziskovalni center hortikulture ter galerijo botanične umetnosti.
Dogodek je bil zaokrožen s podelitvijo nagrad in zaključno slovesnostjo v centru za poklicno usposabljanje Kitzingen/Ochsenfurt. Še pred razglasitvijo rezultatov je prehodni pokal iz rok nemških organizatorjev prejel direktor šole iz Bielsko-Biale na Poljskem, ki bo leta 2026 organizatorica 11. tekmovanja mladih vrtnarjev.
S številnimi novimi izkušnjami in prijateljstvi smo bili vsi zmagovalci. Vsak udeleženec je pokazal svoje znanje in se učil od drugih. Obe ekipi iz Avstrije sta osvojili 1. in 2. mesto, ekipa Italija 2 s šole Laimburg na Južnem Tirolskem pa je dosegla 3. mesto. Nemški ekipi sta osvojili 4. in 5. mesto. Slovenska ekipa je zasedla odlično 10. mesto. Še posebej smo ponosni na mešano mednarodno ekipo z največ doseženimi točkami, ki je prejela posebno nagrado in v kateri je sodelovala naša dijakinja Saša Uduč.
Lidija Oblak in Romana Špes