Zeliščna mavrica
Seminar, z naslovom Zeliščna mavrica, ki je potekal v okviru projekta Erasmus+ Inovativne metode poučevanja, je ponudil udeležencem pestro izbiro tem, kar simbolizira že sam naslov. Seminar je potekal od ponedeljka, 8. 10.2018 do sobote, 13.10.2018. Udeležili so se ga dijaki in mentorji vseh partnerskih šol in tudi posamezniki nekaterih zainteresiranih šol, ki so vključene v evropsko zvezo učiteljev vrtnarskih šol. Tako je imel seminar tudi vseevropsko noto, saj so udeleženci prihajali iz Avstrije, Belgije, Latvije, Nemčije in Nizozemske. Seveda pa so bili v samo izvedbo seminarja aktivno vključeni tudi naši dijaki, ki so uspešno navezali stike z vrstniki in zatrli tančico strahu v sporazumevanju v tujem jeziku.
S seminarjem smo želeli poudariti različne metode in načine poučevanja pri spoznavanju uporabnosti zelišč in učenju jezikov. Že prvi dan, takoj po uvodnih nagovorih in predstavitvi naše šole ostalim udeležencem, smo se posvetili prvi nalogi: spoznavanju zelišč po tipu, okusu in vonju. Udeležence smo naključno razporedili v 3 večje skupine, kjer so morali sodelovati pri prepoznavanju zelišč in jih poimenovati z botaničnimi imeni, kakor tudi v svojem jeziku.
V torek, 9.10.2018, je sledila delavnica oblikovanja zeliščnega vrta z računalniškimi orodji. V popoldanskih urah smo dijake znova naključno razdelili v manjše skupine, kjer je imel vlogo vodiča dijak naše šole. Skupaj so raziskovali zgodovino mesta Celje, na koncu pa je sledil še obisk Pokrajinskega muzeja v Celju, kjer so si ogledali stalno razstavo Mesto pod mestom.
Sreda je bila namenjena celodnevni ekskurziji, kjer smo dopoldan namenili ogledu najstarejše lekarne pri nas, ki deluje pod okriljem menihov v Olimju. Ogledali smo si tudi njihov vrt zdravilnih in zeliščnih rastlin ter v popoldanskih urah obiskali še zdravilišče Podčetrtek.
V četrtek, 11.10.2018, je potekala na šoli delavnica o uporabnosti zelišč v kulinariki in kozmetiki. Udeleženci so pripravili malico, dekorirali prostor, izdelali vsak svojo kremo in pripravili čajno mešanico. Po kosilu smo si ogledali še ekološki »Zeliščni vrt Majnika« v Žičah. Udeležencem smo želeli pokazati, da je mogoče uspeti tudi z manjšo kmetijo, če je le ideja dobra in ima določeno zgodbo. Na kmetiji sta zaposleni mati in hči in šele pred kratkim sta dokupili še 5 ha površin; torej na skupno 6 ha pridelujeta zelišča za različne zeliščne izdelke. Za zeliščno sol sta letos prejeli tudi bronasto priznanje.
V petek dopoldan so udeleženci spoznavali zelišča v svetu teme, v svetu kot ga živijo slabše videči ali popolnoma slepi ljudje. Po takšni izkušnji je sledila delovna akcija, ko smo skupaj pripravili zelišča na prezimovanje: zelišča smo izkopali, porezali nadzemni del, dodali dobro preperel kompost, jih posadili na določeno mesto in ustrezno označili.
Ves čas seminarja je posamezne utrinke iz delavnic ujela s 3D kamero ga. Veronika Cvetko, ki je nato novo tehnologijo predstavila tudi v petek ob zaključni evalvaciji seminarja. Posnetki so dostopni na facebookovi strani naše šole.
Organizatorki seminarja in koordinatorici projekta se zahvaljujeva kolegicam za odlično izpeljane delavnice, poleg zgoraj omenjene se zahvaljujeva še Mojci Sodin, Katji Funtek in Barbari Pajk.
Organizacija in izvedba seminarja je bila zadnja aktivnost naše šole in zahteva veliko priprav ter predstavlja veliko odgovornost. Kot je več barv v mavrici, toliko je tudi različnih interesov in pričakovanj, tako med udeleženci kot izvajalci. Z različnimi temami, različnimi pristopi, smo odstirali skrivnosti zelišč za uporabo v vsakdanjem življenju. Seminar je potekal na pragu jeseni in ta nas je ves teden razvajala s prekrasnimi odtenki narave, ožarjene v soncu. V zeliščno mavrico smo speli vseh 30 prijetnih spominov na skupno druženje.
Koordinatorici projekta: Romana Špes in Lidija Oblak